Naujienos

“Vieningas Kaunas” dalyvavo konferencijoje apie darnios energetikos vystymo galimybes ir perspektyvas Kauno mieste

2012 lapkričio 05

Dr. Visvaldas Varžinskas (viduryje)

Spalio 26 d. Kauno miesto savivaldybėje vyko konferencija „Kauno bendruomenė – darnios energetikos link: atsinaujinantys energijos šaltiniai ir efektyvus energijos naudojimas”. Konferencijos tikslas – inicijuoti Kauno bendruomenės diskusiją apie darnios energetikos vystymo galimybes ir perspektyvas Kauno mieste ir regione. Kauno miesto savivaldybėje rinkosi politikai, vietos valdžios atstovai, verslo įmonės ir jas atstovaujančios organizacijos – buvo skaitomi pranešimai ir vyko diskusija, kaip Kauno mieste ir regione vystyti darnią energetiką. Organizacijai renginyje atstovavo „Vieningo Kauno“ valdybos narys dr. Visvaldas Varžinskas.

Konferencijos metu buvo kalbama apie įvairių atsinaujinančios energetikos šaltinių (vėjo, saulės, biomasės) panaudojimo galimybes Kauno miesto energetikos sistemos vystyme, bei šių energijos rūšių įtaką regiono energetinei nepriklausomybei. Renginyje kalbėta apie Jungtinių Tautų sukurtą ir vasarą pristatytą naują strategiją – žalioji ekonomika. Tai tokia ekonomika, kai procesai ir gaminiai atitinka pagrindinius darnios plėtotės principus – daro minimalų poveikį aplinkai, naudoja mažiausiai energijos ir medžiagų, daro teigiamą socialinį poveikį. Šia kryptimi anksčiau ar vėliau turės pasukti ir Lietuva.

Renginyje buvo kalbėta ir apie Merų paktą – ambicingą iniciatyvą, kuria Europos miestai ir miesteliai traukiami į kovą prieš klimato kaitą. Pasirašiusieji Paktą įsipareigoja siekti ES tikslų aplinkosaugos ir energetikos srityse – iki 2020 m. sumažinti CO2 išlakas bent 20 proc. Kauno regioninės energetikos agentūros direktorius dr. Feliksas Zinevičius, apžvelgdamas Merų paktą, jį įvardijo kaip ES priemonę, kuri leidžia realiai įgyvendinti darnios regiono plėtros galimybes Kauno regione (Merų paktą iš viso yra pasirašę 4390 regionų).

Nors Kauno miesto iškelti tikslai ambicingi, tačiau žvelgiant į įgyvendinimo priemones bei šiandienai miesto administracijos pasiektus rezultatus optimizmo nėra daug. Konferencijos metu buvo nagrinėjama Kauno miesto centralizuoto aprūpinimo šiluma strategija – savalaikis, aktualus ir labai miestui reikalingas darbas. Strategiją pristatęs dr. Ramūnas Gatautis sulaukė aštrios mokslininkų ir bendruomenių atstovų kritikos dėl strategijoje pateikiamos šilumos poreikių prognozės pagrįstumo, socialinių ir demografinių miesto vystymosi aspektų neįtraukimo į planavimo procesą bei dėl pasirinktų kriterijų vertinant galimus šilumos ūkio vystymo scenarijus. Strategija dar nėra patvirtinta, tad tikėtina, kad išsakytos pastabos bus naudingos baigiant strategijos rengimo darbus.

Kauno miesto savivaldybėje pranešimai buvo skaitomi ir diskusija vyko projekto „RENERGY” („Regioninės strategijos bendruomenėms, sąmoningai sprendžiančioms energetikos klausimus”) iniciatyva. Šio projekto tikslas – kurti strategijas, kurios skatintų atsinaujinančių energijos išteklių naudojimo plėtrą ir efektyvų energijos vartojimą. Šiam tikslui įgyvendinti būtinas visų suinteresuotų pusių bendradarbiavimas, kuris gali būti įgyvendinamas taikant visiškai naują ir Europoje intensyviai populiarėjančią „Gyvųjų laboratorijų“ (angl. Living Lab) koncepciją. „Gyvoji laboratorija“ yra aplinka veikti tyrėjams, kūrėjams ir vartotojams, turintiems bendrą tikslą sukurti naują vartotojams reikalingą produktą arba paslaugą, išbandyti esamą ir išplatinti ją rinkoje per galimai trumpesnį laiką. Toji aplinka gali būti miestas, ūkinės veiklos sritis, regionas, tiekimo grandinė ir pan.

Verslo įmonių, vyriausybinių institucijų, universitetų ir kitų organizacijų kooperavimasis kuriant naujus sprendimus ir juos įgyvendinant praktikoje tampa didele ir galinga konceptualizuota laboratorija. „Gyvos laboratorijos“ sąvoka suteikta tokiam dariniui dėl to, kad jį sudaro gyvi aktyvūs individai, nesvarbu ar tai organizacijų dirbantieji ar individualūs tyrėjai.  Tokia „laboratorija“ yra nauja žmonių veiklos aplinka kiekvienam, kuris į ją įsijungia, todėl čia randasi nauji inovatyvūs siūlymai ir sprendimai, kokie sunkiai galimi dirbant bet kokioje atskirai paimtoje organizacijoj arba pavieniui. Šia prasme „gyva laboratorija“ yra naujoviškas veiklos ir inovacijų metodas. Ir asmenys, ir organizacijos gali nustatyti savo galimybes įsitraukti į „gyvos laboratorijos“ veiklą, nes jos sritys, metodai ir užimtumo lygis gali būti įvairūs bei pasirenkami. „Gyva laboratorija“  nei padengia, nei pakeičia, nei dubliuoja kokias nors šalyje funkcionuojančias organizacijas ar institucijas. Šis dalyvavimas yra ypač efektyvus, jei šalis nedidelė, kokia yra Lietuva, nes čia ryšiai tarp žmonių yra glaudūs, o bendravimas labiau betarpiškas. „Gyva laboratorija“ gali prisidėti prie miesto strateginių planų greitesnio ir kokybiškesnio įgyvendinimo, tuo pačiu prie kūrybingos bei inovatyvios visuomenės ugdymo. Pagrindinis Kaune kuriamos „Gyvosios laboratorijos“ iššūkis – suvienyti suinteresuotąsias šalis (miesto bendruomenes, mokslininkus ir valdžios institucijas ir organizacijas) siekiant, kad Kaune energetika taptų saugesnė, efektyvesnė ir pigesnė.

Organizacijos „Vieningas Kaunas“ nariai aktyviai dalyvauja kuriant ir diegiant mieste inovatyvias strategijas ir priemones, skatina bendruomenių ir miestiečių bendrą darbą su miesto valdžios institucijomis bei mokslo ir tyrimų organizacijomis. Sėkmingai panaudojant inovatyvią „Gyvųjų laboratorijų“ koncepcija, suvienysime miesto bendruomenę, siekiant bendro tikslo – darnios Kauno miesto gerovės kūrimo.

dalinkitės

PRISIJUNK PRIE MŪSŲ Komandos!

ideja

Dalinkis geriausiomis idėjomis vardan Kauno

ideja

Būk aktyviausios Kauno visuomeninės organizacijos dalimi

ideja

Dalyvauk mūsų organizacijos renginiuose